Šperky s opály patří k těm nejpozoruhodnějším skvostům, které jsou na světovém trhu k dostání. Tyto drahé kameny mění barvu podle úhlu pohledu a dopadu světla na jejich povrch. Nekonečné množství barev a lomu světla tak propůjčují opálům jedinečný vzhled a originalitu.

Historie

Název tohoto kamene vznikl odvozením ze staroindického slova “upala” tedy drahý kámen. Dochované zmínky o opálech pochází již z dávného starověku. V řecké mytologii věřili, že opály jsou Diovými slzami radosti, které uronil po porážce Titánů. Je tedy známo, že opály byly odjakživa uctívány mnohými kulturami.

Do té doby, než byla objevena Amerika, se nejcennější opály nacházely na území východního Slovenska. Poté se do Evropy dostaly tzv. aztécké opály, které byly dovezeny z Mexika. Do dnešních dnů se však nejbohatší naleziště nachází v Austrálii, kde se těží 95 % všech drahých opálů na světě.

Druhy opálů

Rozlišujeme dva základní druhy opálů, a to pravé a obyčejné. První skupina opálů je specifická jedinečnou vlastností opalizace, neboli hrou barev. Je to jev, při kterém světlo prochází strukturou kamene a dojde k lomu nebo ohýbaní paprsku. Díky tomuto procesu se paprsky tříští na neuvěřitelné spektrální barevné odstíny. U druhé skupiny opálů nedochází k opalizaci a jsou neprůhledné.

Znalci drahých kamenů rozlišují velké množství opálů ať už podle vzniku, nebo naleziště. Avšak kvalita kamene se vždy řídí pěti základními znaky. Podle typu opálu, schopností opalizace, čistotě a průsvitnosti kamene, a také způsobem opracování kamene.

Mezi několik nejzákladnějších opálů patří

  • Drahý opál – nejvzácnější přírodní opál vzniklý procesem zvětrávání, nebo vulkanickou činností a má schopnost opalizace.
  • Skelný opál (hyalit) – bezbarvý a čirý opál bez barvoměny.
  • Ohnivý opál – průsvitný opál s barevností od žlutohnědé, oranžové až tmavě červené barvy s vlastností opalizace.
  • Bílý nebo světlý opál – průhledný nebo poloprůhledný kámen s barevným spektrem opalizace do zelenomodré barvy.
  • Černý opál – je buď obyčejný černý opál zabarvený manganem, nebo vzácný australský černý opál s vlastností opalizace.
  • Modrý opál – průsvitný a vzácně až průhledný opál, jinak zvaný andský opál.

Opál pro šperkařské účely

V přírodě se vyskytující pravé opály jsou svou cenou vhodné spíše pro sběratele. Proto se ve většině klenotnictví používají tzv. syntetické opály, které jsou tak dostupné i obyčejným lidem.

Velmi oblíbené jsou nejrůznější opálové soupravy, kdy např. opálové náušnice z bílého zlata doplníme o stejný opálový přívěsek. Mnohdy se do stejné sady vyrábějí i prsteny s opálem.

Žádané je i stříbro zdobené opály. Mezi elegantnější stříbrné šperky jistě patří nejrůznější náhrdelníky a stříbrné náramky s opály.

Autor: Kora27 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0,

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *