Je vaše nemovitost připravená za zimu
ErikaWittlieb / Pixabay

Léto se oficiálně pro letošní rok rozloučilo a dle kalendáře se ujal vlády podzim. Sychravé počasí na sebe nenechá dlouho čekat a krásný teplý sluneční svit bude brzy vystřídán větrem a deštěm. Na podzim a plynule navazující zimu a sníh se musíme připravit nejen my, ale musíme na něj připravit i naši nemovitost. Je ta dobře připravená na silné poryvy větru, vlhké a mokré okolí ve spojení s nízkými teplotami?

Průnik vlhkosti a plísně

V případě, že zdivo není dobře ošetřené a nesplňuje základní požadavky na izolaci tepla a vlhkosti, může v případě nepříznivých povětrnostních podmínek nastat problém. Zdivo nejenže neudrží vnitřní teplo, ale může být poškozeno okolní vlhkostí. Struktury zdiva se vlivem průniku vlhkosti poškodí a dříve či později se na zdi začnou objevovat vlhkostní mapy, v horším případě plíseň. Komfort bydlení v takovéto místnosti je pak značně omezen a negativně se i odráží na našem zdraví.

Jak plísním a mapám na zdech předejít?

Pokud opravdu nastane výše popsaná situace, z největší pravděpodobností chybí ve zdivu (nebo je špatně provedená či nekvalitní) hydroizolace. Hydroizolace je jakási vodoodpudivá bariéra, která se aplikuje při stavbě nemovitosti a má za úkol chránit zdivo před vzlínající vlhkostí. Zároveň je možno i aplikovat speciální tepelně izolační omítku mající vlastnosti, které tvorbě vlhkosti zamezují.

Dodání chybějící hydroizolace

Aplikaci hydroizolační vrstvy lze provést i na existujícím a stojícím zdivu. Jedná se však o technicky velmi náročnou disciplínu, která by měla být vždy v gesci odborníků a firem, které mají za sebou řadu realizací a cenných zkušeností.

Metod a přístupů existuje vícero. Nejčastěji užívaná je však injektáž zdiva, kdy se do zdiva navrtají hluboké otvory a ty se následně vyplní injektážní izolační hmotou. Po tomto úkolu je zapotřebí nanést omítku, kde se právě může přistoupit ke spolehlivému řešení – tj. vybrat izolační omítku, která izolační efekt ještě zvýší.

Měření vlhkosti

Pokud máte podezření, zdivo není ve stavu, v jakém by mělo být, a máte dokonce první indicie například v podobě solných map, lze si nechat zdivo před jakýmkoli zásahem ještě nechat zkontrolovat. Konkrétně se jedná o měření vlhkosti zdiva, kdy firma za pomocí specializovaných přístrojů dokáže zdivo „prohlédnout“ a zhodnotit, zdali se v něm nějaká vlhkost nachází a v tu chvíli i doporučit následující kroky.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *