Nejen, že se jedná o vitamínovou bombu, ale celer má také řadu vlastností, které ulevují některým zdravotním potížím a řadě z nich i čelí. Zatímco jeho listy jsou bohaté na vitamín A, v kořenu jsou vitamíny B1, B2, B6 a C a také draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, sodík, kyselina listová.

Celer dokáže snížit hladinu cholesterolu. Pakliže potřebujete snížit jeho hladinu, zařaďte do svého jídelníčku celerový džus. Je to nejsnazší cesta, jak získat největší množství látek, které vám v boji s cholesterolem mohou pomoci. Budete k tomu potřeboval půlku středně velkého celeru, 3 mandarinky, 3 mrkve, 2 kiwi, 2 banány, 1 citron a podle toho, jaká hustota šťávy vám bude vyhovovat také množství vody (postačit by běžně měly 4 dcl) a navíc jednoho pomocníka – odšťavňovač ovoce. Džus, který takto získáte, je vhodný pro děti  i dospělé.

Celer vám napomůže od zácpy. I v tomto případě je vhodný celerový džus, ale můžete celer jíst také syrový i v jiné podobě, například jako celerový salát. Výborný salát uděláte pokud rozstrouháte celer a zalijete ho šťávou z několika vymačkaných pomerančů. Můžete je nahradit také 100% pomerančovým džusem. Dalším výtečným je celerový salát s majonézou, případně s jogurtem. Celer nastrouhejte na nudličky, osolte, opepřete a pokapejte citrónovou šťávou. Nechte uležet v chladničce cca 2 hodiny a poté jej smíchejte s majonézou, lžičkou plnotučné hořčice a několika kapkami octa.

Prospěšnost celeru spočívá mimo jiné také v tom, že dokáže snižovat tlak. Pakliže se potýkáte s tímto problémem, alespoň jedenkrát týdně do svého jídelníčku zařaďte co největší dávku celeru. Celer navíc zlepšuje funkci ledvin, snižuje riziko onemocnění žaludku rakovinou, dokáže zklidňovat nervový systém, takže vám napomůže bojovat třeba i proti nespavosti. Jeho celková silná stránka spočívá ve výjimečně silných antioxidačních vlastnostech.

 

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..