Chytry telefonNení tomu zase tak dlouho, kdy jediné spojení se světem z domova představovala pevná telefonní linka a pokud jste očekávali zprávu, ocitla se v obálce ve vaší schránce. Pokrok se ovšem zastavit nedá a tak pevnou linku z převážné míry nahradily mobilní telefony a namísto zpráv na dopisním papíře dostáváme zprávy SMS a maily.

Moderní technologie jsou pro dnešní děti samozřejmostí
Nelze předpokládat, že naše děti by nevyužívaly to, co vidí okolo sebe. Zákonitě tak již od útlého věku považují za samozřejmost počítač i mobilní telefon a protože jsou velmi učenlivé, záhy ovládají tyto přístroje mnohdy lépe, než dospělí, pro které je řada těchto současných vymožeností stále ještě něčím, co překvapuje už pouhou svou existencí.

Dobrý sluha, zlý pán
Ovšem o moderních technologiích lze s trochou nadsázky říci, že dokážou být dobrým sluhou, ale špatným pánem. V případě dětí to platí dvojnásob a nemusí se jednat vždy o to, že díky nezabezpečenému internetu se dostanou na stránky s choulostivou či agresivní tématikou a že díky mobilu se spojí s lidmi, kterým by se měly obloukem vyhýbat. Všeho moc škodí a závislost na virtuálním světě může napáchat na psychice nezralého člověka velké škody. Protože však moderní technologie patří již neodmyslitelně do našich životů, je zapotřebí děti pečlivě seznámit o jejich možnostech, přínosech, ale tako rizicích, která mohou přinést. Je důležité stanovit jasná a přesná pravidla, za jakých děti mohou tato média používat. U menších dětí je vhodné, aby počítač nebyl umístěn v dětském pokoji. Jinak ztrácíte přehled o čase, který dítě u stroje tráví. Nejlepší variantou je instalovat jej na dobře viditelné a přístupné místo. Větší děti samozřejmě touží po své soukromí a těžko můžete stát pubertálnímu potomkovi při práci s počítačem za zády.

Jednotka formování osobnosti – váš čas
V obou případech je však na místě navíc řešení, které se nazývá Čas. Zní vám to podivně a netušíte, proč právě čas? Je to proto, že jen vy dokážete nastavit svým dětem priority důležité pro jejich život. A toho dosáhnete pouze tím, že jim věnujete svůj čas. Je velice jednoduché, když přijdete unaveni z práce domů odkázat děti na zábavu a informace, které jim poskytne počítač, nebo aplikace v chytrém telefonu, ale je to zároveň velice krátkozraké. To, co děti zajímá je čas, který jim věnujete. Při výchově je zcela zásadní udržovat s dětmi rozhovor, zajímat se o to, co je těší, co trápí, jak myslí a uvažují. Ačkoliv v pubertálním období mohou tyto rozhovory někdy docela pěkně hrát na vaše nervy, věřte, že právě zájem a čas, který jim věnujete, se oboustranně vyplatí. Pakliže děti cítí, že i pro vás je jejich názor důležitý, získají zdravé sebevědomí a osvojí si i správné komunikační dovednosti. Rozhovor je totiž velice důležitý a dialog rodič – dítě lze považovat za stavební kámen při formování jeho osobnosti. Takové dítě snáze přijme moderní technologie jako šikovný zdroj informací a formu příjemného zpestření volného času, nikoliv za prioritu, která v jeho mladém životě vede na celé čáře. Udělejte si proto čas vždycky, když to vaše děti potřebují. Neriskujte, že si najdou na své otázky odpovědi, které vytržené z kontextu jim dají odpověď, ale špatnou a zavádějící, která může napáchat více škody než užitku.

 

 

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..