HrusiceRádi jezdíte na výlety, ale máte malé děti, které obcházení památek a loudání se krajinou nudí? Zkuste je vzít do Hrusic, rodné obce Josefa Lady. Dost možná, že tady své děti budete muset přemlouvat, že je již čas k návratu domů…

Kocour Mikeš, vepřík Pašík, kozel Bobeš a další kamarádi
Téměř každé dítě má rádo Ladovy  pohádkové postavičky – proslulého černého kocoura Mikeše, kozla Bobše, vepříka Pašíka, vodníka Brčála, Mulisáka se synem Bubáčkem a mnohé další. Postavičky, které chodily po dvou, hovořily lidskou řečí a často dováděly s dětmi. A právě v Hrusicích se můžete se svými dětmi vydat po jejich stopách. Můžete si prohlédnout některá místa, která figurují na jeho obrázcích a která jsou spojena s jeho pohádkovým světem. Můžete ale také vyrazit tak, jako kocour Mikeš, z Hrusic a prohlédnout si cestou celkem 12 informačních tabulí, přičemž vás cesta zavede až do Říčan. Velký okruh Cesty kocoura Mikeše často volí rodiče s dětmi na kolech a stráví tak v Ladově kraji krásný celý den plný příjemné zábavy.

Nápadité informační panely vás povedou po stopách pohádek
V samotných Hrusicích je na nejvýznamnějších pohádkových místech umístěna značná část informačních tabulí, které obsahují název místa, obrázek a úryvek z knížky. Pro děti bývá velkým dobrodružstvím objevovat místa, která dosud znaly jen z četby. Pohádková atmosféra tady dýchá na každém kroku.

Kdo hledá, ten najde
Kouzelná chaloupka, kde se Josef Lada narodil, už nestojí a na jejím místě se nachází nový dům. Že právě tady přišel na svět 17. prosince 1887 tento proslulý a oblíbený autor, dnes připomíná jen pamětní deska na domě. Pod číslem popisný 17 pak můžete poznat obecní pastoušku a tam kde se dnes nachází mateřská škola, možná zase poznáte bývalou obecnou školu. Dominantu Hrusic, zdejší kostel, si vybaví snad každý. Ladovy obrázky jsou oblíbeným motivem na vánočních a velikonočních pohledech a doslova obletěly svět. Kdo hledá, ten jistě některý objekt, který zná z ilustrací, najde. Výlet je proto zábavný i pro dospělé, zvláště pak pro ty, co si uchovaly alespoň zčásti duši dítěte.

Dobrou chuť!
Na obrázcích je často zobrazena hospoda U Sejků. Právě tady si můžete pochutnat na výtečné české kuchyni jako od maminky a v interiéru si prohlédnout dobové fotografie a Ladovy kresby. Ceny jsou přijatelné, obsluha milá, a pokud je pěkné počasí, je možné posedět venku. Kromě dvou restaurací u kostela je nedaleko ještě malý příjemný stánek, kde dostanete zmrzlinu v širokém výběru, výtečnou malinovku a je tu možnost malého občerstvení. Posezení je v malé zahrádce za klasickým plůtkem. Do Hrusic se můžete vypravit autem a zaparkovat na parkovišti kousíček od kostela. Přijet můžete také autobusem PID č. 490. Na kole pak vede Ladovým krajem pěkná značená cyklotrasa.

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny
V Hrusicích se nachází památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny. Seznámíte se tak blíže nejen s dílem tohoto předního českého malíře, ilustrátora a spisovatele, ale také s tvorbou jeho dcery Aleny, malířky a ilustrátorky, která se věnovala převážně ilustracím pro děti. Památník je otevřený denně kromě pondělí, v době od 9.00 -12 hod. a od 13.00 – 17.00 hod. Zakoupit tu a domů si odnést můžete Ladovy knížky a suvenýry.

Ondřejovská hvězdárna, psí cvičiště a lesy plné hub
Pokud by vám Hrusice a okolní kraj učaroval natolik, že byste tu chtěli pár dní zůstat a poznat je blíž, přímo v Hrusicích je nabídka ubytování v soukromí. I další cíle v okolí mohou být pro vaše zajímavé. Jen pár kilometrů odtud je totiž Ondřejovská hvězdárna, která nabízí velice zajímavé komentované prohlídky, při nichž se děti mohou dozvědět celou řadu zajímavostí o hvězdách a vesmíru. Je zde dalekohled s 2m zrcadlem, menší dalekohledy skryté pod menšími kopulemi, stará hvězdárna a k vidění jsou různé přístroje, které zdejší astronomický ústav při práci využívá. Poblíž parkoviště se nachází cvičiště pro psy, u něhož jsou lavičky a můžete tak sledovat, jak probíhá profesionálně vedený výcvik našich chlupatých kamarádů. Okolní lesy v houbařské sezóně jsou plné hub. Hrusice a jejich okolí, to je zkrátka spousta dobré zábavy pro celou rodinu.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..