JizerkyHledáte pěkné místo, kam byste vyrazili se svými dětmi, abyste všichni společně načerpali novou energii a dostali do plic zdravý vzduch? Zkuste třeba Jizerské hory. Jsou oblíbené díky krásné přírodě a celé řadě možností aktivního a sportovního vyžití, ale mají co nabídnout i milovníkům památek.

Zatímco v zimě jsou rájem lyžařů a mezi vyznavači bílé stopy jsou doslova lahůdkou, v letním období představují magnet pro ty, kteří si rádi vyšlápnou pěknou přírodou ať po svých nebo na kole. Jen málokdo si při výletu do Jizerských hor nechá ujít návštěvu Ještědu. Na jeho vrcholu ve výši 1012 m stojí vysílač, který je součástí stavby rotačního hyperboloidu kruhového půdorysu. Najdete tu horský hotel s restaurací a vyhlídka vám nabídne z ptačí perspektivy pohled na mnohá krásná místa, kam se posléze můžete vydat. Ať zamíříte k nezaměnitelné ještědské dominantě, nebo si hodláte udělat výlet po zdejších horských hřebenech, výchozím místem vaší cesty bude ve většině případů Liberec. Pěkné město, které samo o sobě stojí za pozornost a vši návštěvu. Z města se nahoru na Ještěd dostanete autem i pěšky, ale nejzajímavější a pro děti nejdobrodružnější je cesta lanovkou.

Pěkně po svých
Půjdete-li po svých, vydejte se na cestu z liberecké čtvrti Horní Hanychov od konečné zastávky tramvaje. Držte se modré turistické značky, která vás povede okolo sáňkařské dráhy. Když přejdete silnici na Ještěd, dojdete k rozcestí Nad Výpřeží. Cesta stoupá souběžně s červenou až nahoru k vrcholu. Pokud tady bude cíl vaší cesty a nebudete se vydávat dál, nazpět vede pěkná cesta okolo parkoviště u restaurace Ještědka a po červené na Pláně pod Ještědem. Tady „přesedláte“ na modrou, dojdete na Hlubokou a na rozcestí se dáte vlevo. Nejprve po zelené a následně po červené se vrátíte zpátky do Horního Hanychova. V Liberci pak můžete navštívit ještě třeba zdejší zoologickou zahradu s proslulými bílými tygry, nebo si prohlédnout jednu z nejzajímavějších botanických zahrad u nás.

Autem kvůli úspoře času
Pokud již vyrážíte k Ještědu s úmyslem vidět a zažít co nejvíc, v rámci úspory času bude pro vás vhodné využít automobil. Výchozím bodem bude Liberec, neboť ve směru odtud nemůžete zabloudit. Projedete okolo parkoviště u dolní stanice lanovky, dál k parkovišti Výpřež a ještě kousek na lesní křižovatku Simerink. Tady je odbočka vpravo na Křižany, vlevo na Pláně, odkud je to nahoru ještě asi 4 km.

Dobrodružství pro děti? Lanovka
Neodoláte-li lanovce, vydejte se na konečnou tramvaje do Horního Hanychova, kde je dolní stanice lanové dráhy. Její kabina vás pohodlně vyveze na vrchol. Ačkoliv jízda trvá pouhé čtyři minuty, rozhodně stojí za to. Lanovka přepraví dokonce i kola.

Překrásných míst je „nahoře“ celá řada. Vydat se můžete například po Černostudničním hřebeni, jenž vás pozve na občerstvení do turistické chaty, abyste hned poté vystoupali na zdejší žulovou rozhlednu. Její vyhlídková plošina vám dopřeje pohled do kraje z výšky 26 m. Pohled z výšky vám v Jizerkách nabídne také kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku či rozhledna Královka na Bedřichovském vrchu. Jizerské hory jsou o krásném bloumání malebnou krajinou, o poznávání téměř zapomenutých rostlinek, které dříve bývaly běžně k vidění, ale dnes se vyskytují jen v nedotčené přírodě, kde se s nimi vaše děti mohou seznámit. Najdete tu ale i kus historie. Magnetem je zejména hrad Grabštejn, nabízející kromě prohlídky navíc také množství různých kulturních zážitků, Lemberk spojovaný se Zdislavou z Lemberka a jejími léčivými schopnostmi, či třeba zámek a hrad Frýdlant. Jizerské hory jsou dobře dostupné ze všech částí republiky, a pokud nejste založením vyloženě kamzíci a nehledáte vysokohorskou turistiku, rozhodně vás nejen nezklamou, ale první výlet sem bude jen jedním z mnoha dalších.

 

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..