Jaké změny v životosprávě jste udělala od té doby, kdy se na vašem těhotenském testu objevily dvě čárky? Určitě jste omezila alkohol a případně i kouření a snažíte se jíst zdravěji, ač za dva. Pamatujete ale na potřebný příjem vitaminu B9, neboli kyseliny listové? Přečtete si, proč je tento vitamin v těhotenství nezbytný, a jak ho přijímat častěji.

Dopřejte si spoustu listové zeleniny

Kyselina listová je vitamin číslo 9 ze skupiny vitaminů B. Podílí se mimo jiné na metabolických procesech, na vzniku DNA a podporuje dělení buněk. Právě to je nejdůležitější proces v těhotenství, vyvíjí se při něm totiž nervová soustava dítěte, srdce i další orgány.

Máte v jídelníčku dostatek kyseliny listové?

Vyšší příjem kyseliny listové v těhotenství proto funguje jako prevence proti různým vývojovým vadám a poruchám nervové soustavy. Zásadní roli pak hraje vitamin B9 v prvních měsících těhotenství, kdy byste ho měla přijmout asi 800 μg. Před plánovaným těhotenstvím a po jeho zbytek stačí poloviční denní dávka.

A co byste tedy měla jíst, aby vaše miminko správně rostlo?

  • dostatek zeleniny (především listové) a ovoce
  • hodně luštěnin (fazole, čočku, hrášek)
  • celozrnné výrobky (ovesné vločky, pečivo)
  • ořechy a semínka

Snažte se omezit tepelnou úpravu těchto jídel, vařením totiž vitamin B9 z velké části zničíte. Vsaďte raději na čerstvé potraviny bez přidaných látek a dochucovadel.

Zkuste zeleninovou šťávu!

Před těhotenstvím jste velkým fanouškem zeleniny nebyla, a teď se do ní musíte spíše nutit? Zkuste ji do vašeho jídelníčku propašovat jinak! Jednoduše z ní odšťavněte šťávu plnou důležitých látek a tu vypijte.

Listovou zeleninu nejlépe zpracuje dvouhřídelový nebo šnekový odšťavňovač. Dokazují to i výsledky testu odšťavňovačů společnosti Eujuicers z hlediska množství kyseliny listové získané z kila mrkve:

odšťavňovače společnosti Eujuicers
odšťavňovače Eujuicers
odšťavňovač množství získaného
vitamínu B9
Angel Juicer 7500 3,01 μg
Sana Juicer by Omega 2,98 μg
Omega VRT 352 FS 2,66 μg
Champion 2000+ 2,21 μg
Catler JE 4010 1,66 μg

Nejvíce kyseliny listové bylo ve šťávě, kterou vyprodukoval dvouhřídelový odšťavňovač Angel Juicer. Šnekový Sana Juicer si ale nevedl o moc hůře, stojí přitom mnohem méně než Angel Juicer. Oba typy zvládnou velmi dobře zpracovat i ostatní zeleninu, stejně tak i bylinky.
Chybu ale neuděláte ani, když si pořídíte odstředivý nebo mechanický odšťavňovač. I když výtěžnost šťávy nebude tak vysoká, stále pro své zdraví budete dělat něco dobrého.

Co říkáte třeba na tento recept na zdravou šťávu pro nastávající maminky?

  • dvě hrsti špenátu
  • jedna hlávka ledového nebo čínského zelí
  • půlka brokolice
  • půlka citronu
  • tři mrkve

 

Když vám šťáva bude připadat málo sladká, přidejte ještě mrkev nebo jablko. V létě nápoj podávejte s ledem, uvidíte, že čerstvou šťávu plnou chuti kromě vašeho miminka ocení i vaše návštěvy!

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..