Zatímco dříve bezdětná žena v pětadvaceti letech byla považována za poněkud divnou, dnes se okolí nad tím téměř nepozastavuje, ani pokud jí minula třicítka. Často na ni tlak otázkami typu: „Kdy konečně založíš rodinu?“ vyvíjí paradoxně ti, kteří jsou jí nejblíž. Rodiče, kamarádky.

Může se stát, že i vás palba podobných otázek unavuje, ale kvůli tomu nehodláte na svém životě nic měnit. Patříte k menšině žen, které zkrátka děti mít nechtějí. Ovšem tlak okolí ve vás přeci jen začne vyvolávat pochybnosti a kladete si otázku: „Nejsem já opravdu nějaká „divná?“

Pro matky současných třicátnic bylo založení rodiny hlavní možností seberealizace. Jejich dcerám je dnes otevřený svět a možnosti jsou téměř nekonečné. Zvyšování kvalifikace, realizování se ve svém povolání, cestování. Užívat si a starat se jen o sobě je pro ně příjemné. Žádné kojení, pleny, zašpiněné dětské oblečky, žádné vyváření kašiček. Možnost odejít a přijít kdy se člověku zachce a navíc – stále s tou stejnou postavou, neponičenou těhotenstvím.

Změna životního stylu představuje jeden z faktorů, který založení rodiny odkládá na dobu neurčitou, případně mu nedá šanci vůbec. Jsou však i ženy, kterým prostě děti nic neříkají. A to i bez ohledu na to, že se před nimi nerýsuje žádná závratná kariéra, cestování pro ně není prioritou a výraz „užívat si“  pro ně představuje lenošit u televize. Rozhodnutí nemít děti je podmíněno mnoha faktory, nejen životním stylem. Někomu touha po nich do vínku dána je, dalšímu ne. Porodit dítě jen proto, že na to má žena vhodný věk je totiž nezodpovědné. Nelze spoléhat na, že „to“ prostě přijde a čekat, jestli se tak opravdu s příchodem malého človíčka stane. Protože někdy „to“ zkrátka zůstane kdesi ukryté a není nic smutnějšího než dítě, které vyrůstá bez lásky a skutečně milující matky.

Ačkoliv ne všechny ženy musí nutně toužit po dětech, bez lásky si svůj život představit nedokáže téměř žádná. Kladete si otázku, je-li možné bez dětí prožít šťastné partnerství či manželství? Určitě ano. Jsou i muži, kteří upřednostní bezdětný vztah ve dvou. Někdy je důvodem to, že sami děti mít nemohou, jindy je třeba mají z předešlého vztahu a další nechtějí. Důvodů může být celá řada. Pokud se najde pár, který má na otázku rodičovství stejný názor i bez potomků může prožít spokojený a naplňující život.

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..