Bed Bedroom Sleep Woman Pillow

Člověk, který si dopřeje denně alespoň sedm hodin spánku, dohromady za život prospí skoro devatenáct let. Kvalita spánku navíc ovlivňuje náladu, výkonnost i tělesné zdraví. Proto není od věci dobře promyslet výběr lůžka, jeho umístění, ale i typ matrací a lůžkovin. Pojďme se zblízka podívat na faktory, které přispějí k vašemu spokojenějšímu vstávání.

Když víte, jak je výběr postele a matrací důležitý, pochopíte, že není čas na šetření. Pro ilustraci lze investici do spánku srovnat například s koupí mobilního telefonu. Dnes (kdy je životní cyklus elektroniky značně zúžený) takový mobil vydrží dva, přinejlepším tři roky. Dejme tomu, že za oněch „prospaných“ dvacet let nás průměrně stojí jen mobil přes třicet tisíc korun, a to nemluvme o mobilních tarifech, které v Česku pořád ne a ne klesnout. Nezaslouží si spánek, při kterém se rodí ta nejdůležitější energie větší pozornost? Na splátky si televizi vezme každá šestá domácnost, ale spí na průměrně patnáct let starých matracích.

V případě, že vybíráte dvoulůžko, vždycky zkoušejte vhodnou postel a matraci společně. Obecně platí, že by lůžko mělo být o zhruba25 centimetrůdelší, než vyšší nocležník. Vyšší postel je pohodlnější na vstávání i stlaní, u nižšího lůžka hrozí větší průvan nebo prašnost, jelikož je hlava blíž k podlaze. Držte se průběrné výšky40 centimetrůod země. Mladí lidé si dovolí nižší, naopak seniorům přijde vhod ještě vyšší.

Na věčnou otázku, jestli vybrat pro dvoulůžko jednu velkou, nebo dvě menší matrace, také neexistuje jednoznačná odpověď. Nejčastěji ženě a mužovi vyhovuje jiná tvrdost a kupují dvě matrace, které mohou v jednom obalu mít stejné vlastnosti jako jedna. Když jsou partneři zvyklí na stejnou tvrdost matrace a navíc spí ve společném obětí uprostřed postele, volí velkou matraci. Ta ale nelze třeba individuálně polohovat. Důležité je vždy koupit takovou, která dokonale pasuje na rošt postele.

S cenou kvalitní matrace je to obdobné jako s výběrem jiného zboží. Když si koupíte lacinou přilbu na motorku, nemůžete od ní očekávat stejné vlastnosti jako od té nejdražší, špičkové. Naopak české firmy často nabízí kvalitu za tuzemskou, přijatelnou cenu, takže začněte někde uprostřed.

Stejně jako na věku, či pohlaví, je výběr závislý i na zdravotním stavu či váhové kategorie. Podle toho je dobré vybírat i materiál matrace. K nejprodávanějším u nás patří pěnové matrace s elastickými a prodyšnými vlastnostmi. Oblíbené jsou i polyuretanové pěny s různými příměsemi jako je celulóza. Taková matrace vnitřním odpařením vlhkosti eliminuje výskyt roztočů a vyhovuje dětem a alergikům.

Když už máte tu nejlepší postel a nejpříjemnější matraci, stačí jim v bytě najít vhodné místo. Když to prostor dovolí, měla by ložnice být zcela oddělena od ostatních pokojů. Stejně tak pro dobrý spánek není vhodné zde mít pracovnu. Ložnice by měla patřit jen spánku a sexu, odpočinek si dopřejte například v obývacím pokoji. O rádiu a televizi nemluvě. Zkuste i v místnosti pro spánek najít co nejklidnější místo. Vržou vám schody na chodbě? Dejte postel k oknu. Máte naopak okna u rušné silnice, spěte na druhé straně místnosti. Všimněte si, kde v místnosti proudí vzduch, a postel umístěte mimo průvan.

Ani povlečení nevybírejte podle designového potisku, aniž byste sledovali materiál a jeho údržbu. Jste připravení zvykat si na satén? Snese povlečení do dětské postýlky nejvyšší teplotu praní? Budete po každém praní chtít žehlit? Dnes je nabídka nejen lůžek a matrací, ale i povlečení široká a každý si může najít svou variantu na míru. Jde o to jen tuto volbu nepodceňovat a připravit si pro spaní ty nejlepší výchozí podmínky.

Další příspěvky na Spokojenarodina.cz

1 komentář

  1. Přečtěte si zajímavý článek o tom, jak si vybrat pohovku http://www.inspiracenabydleni.cz/jak-vybrat-pohovku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..