Sipek…pro mě má a když dvakrát zamíchám zeptá se mě jestli pospíchám…šálku čaj šípkový zase na stůl postaví, ať se za rok sejdem´ ve zdraví….

Také se vám při těchto slovech vybaví tóny známé české písničky a nádherný sytě červený plod, který symbolizuje domácí pohodu? Nejste sami. Šípek jako takový je malý čaroděj, který dokáže navodit pocit harmonie již jen tím, že existuje. Mistrovské dílo, které zasadila do kulis podzimní zlátnoucí přírody sama její matička, je vděčným objektem hledáčku fotoaparátů, ale především rukou sklízejících vše, co dokáže ozdobit za podzimních plýskanic interiér bytu a zejména pak těch kteří ví, že šípek je vyhlášeným zdatným léčitelem.

Zásobárna vitamínu C
Šípkové keře rostou ve volné přírodě s oblibou tam, kde bují příroda, její rostliny je navzájem chrání a kde mají dostatek světla. Souhra těchto faktorů dává šípku do vínku velké množství nejen zdraví prospěšného vitamínu C, ale také lykopenu, který je druhem karotenu, jenž lze označit za předstupeň vitamínu A. Šípkové keře kvetou v červnu a začátkem července. Na sklonku léta, či spíše na jeho přelomu s podzimem na něm dozrávají plody, šípky, které jsou velice bohaté na živiny. Není to rozhodně žádná novina, neboť jeho léčivých vlastností si byl vědom již Hipppokrates a dokonce je popisuje herbář z jedenáctého století.

S šípkem do boje proti virózám a nachlazení, ale také za zdravými zuby a na milostné kolbiště
Léčivé účinky šípku jsou široké. Šípek preventivně působí proti infekcím a nachlazení, zpevňuje cévy a napomáhá při bolestech žil a křečových žilách, zlepšuje zásobování tělesných buněk kyslíkem a v neposlední řadě se o něm hovoří jako o „přírodní viagře“, neboť stimuluje libido a potenci. Optimální kombinace vápníku, vitamínu C a rutinu z něho dělá nejlepší přírodní lék na onemocnění dásní a při paradontóze. Jak známo, vitamín C dokáže hotové zázraky a tak si můžete za pomoci malých červených plodů udržet svůj chrup až do vysokého věku.

Kdy šípky sbírat a co s nimi dál?
Abyste využili všech vlastností šípku, je třeba jej sbírat v době, když je dostatečně zralý. Plod v té době vypadá jak malovaný, je pěkně a celistvě vybarvený a tvrdý. Důležité je pak jeho zpracování. Šípky sušíme, k čemuž můžete využít sušičku. Pokud ji nemáme, plody rozprostřeme na plech a sušíme je v teplé a dobře větrané místnosti. Po usušení je skladujeme v uzavřených nádobách na suchém a temném místě.

Příprava šípkového čaje je snadná
Připravíte jej snadno. Asi jednu lžíci sušených plodů zalijete 250 ml studené vody a uvedete do varu. Vaříte 5 minut, poté je scedíte přes jemné sítko. Výborný je šípkový čaj oslazený medem. Právě zmiňovaný šípkový čaj je nejen výtečný pro obranyschopnost organismu, ale také lahodným nápojem. Plody šípků pro přípravu čaje lze kombinovat také třeba s lipovým květem a to ve stejném poměru. V době viróz a chřipek vám bude neocenitelným pomocníkem a navíc získáte přísun potřebných tekutin v lahodné formě. Šípkový čaj se doporučuje pít pravidelně, a pokud tak nečiníte, v době, kdy vás začíná bolet hlava, klouby, pálí vás v krku, začíná vám rýma a kašel, je nejvyšší čas s jeho pitím začít.

Vyrobte si z šípků výborný sirup nebo lahodnou marmeládu
Není to ale jen čaj, co lze z šípků připravit. Osvědčený a chutný je také šípkový sirup a labužníci ocení šípkovou marmeládu. Sirup se připraví z 1 kg zralých šípků, 1,5 kg přírodního cukru a 2 litrů vody. Plody šípků rozdrtíte, zalijete vodou a uvedete do varu. Poté plamen zmírníte a vaříte 10 minut. Uvařený roztok pak scedíte přes jemné sítko a následně ještě přefiltrujete přes plátno. Tuto šťávu pak zahřejete na 70 °C, rozpustíte v ní uvedené množství cukru a poté hned plníte do sklenic, které zazátkujete. Získáte tak pokladnici vitaminu C. Výroba šípkové marmelády je mírně náročnější, avšak získáte produkt, který na kterém si opravdu pochutnáte. Zralé šípky nejprve rozpůlíte a zbavíte chloupků. To je právě ta nejnáročnější část pracovního postupu, která vás čeká. Zbytky chloupků ještě z plodů vymyjte. Takto opracované šípky povařte v troše vody a následně rozmixujte. Můžete také zvolit snazší variantu, kdy měkké rozvařené šípky prolisujete na pasírovacím strojku. Na 1 kg takto získané směsi dejte 400 g cukru a za stálého míchání vařte 3 minuty. Poté směs plňte do uzavíratelných skleniček a 25 minut sterilujte při teplotě 85 °C.

Šípky pro potěchu oka
Pokud si chcete plody i s lístečky uchovat přes zimu pro potěchu oka, čerstvě odstřiženou větvičku dejte do vázičky naplněné vodou ředěnou glycerinem (k dostání v lékárně). Větvička glycerin nasaje a lístečky a plody sice mírně ztmavnou, ale zachovají si svěží vzhled.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *