Jak si vytvořit finanční rezervu v domácím rozpočtu?
Jak si vytvořit finanční rezervu v domácím rozpočtu?
Jak si vytvořit finanční rezervu v domácím rozpočtu?

Mnoho z nás jistě důvěrně zná situaci, kdy poslední dny před výplatou už musíme počítat každou korunu a vedeme diskuzi s rodinou o tom, co už je třeba si odepřít. I když bychom rádi měli vytvořenou finanční rezervu, nedaří se nám to. Někdy to vypadá, jakoby nějaký ten větší mimořádný výdaj přišel snad každý měsíc. Co s tím?

Správně nastavený domácí rozpočet nám může pomoci dopracovat se k vysněné rezervě. Jak lépe hospodařit a jak si díky tomu vytvořit rodinnou finanční rezervu – to nám poradil David Rusňák, předseda představenstva investiční společnosti DRFG.

David Rusňák doporučuje vedení jednoduché tabulky, do které budete pravidelně zaznamenávat všechny vaše měsíční výdaje. „Až budete mít dostatek údajů, zkontrolujte, jaký podíl na vaší každoměsíční útratě zaujímají jednotlivé typy výdajů,“ upřesňuje David Rusňák z DRFG. Ideální rozložení výdajů je podle něj následující.

Pravidelné výdaje – polovina čistých příjmů

Vaše pravidelné každoměsíční výdaje by měly tvořit maximálně 50 % čistých měsíčních příjmů vaší domácnosti. Do této kategorie výdajů patří především náklady na bydlení – nájemné, energie, povinný fond oprav, apod. Dále veškeré jídlo a drogerie, které jsou potřeba k chodu vaší domácnosti. Patří sem také nezbytné náklady na dopravu do práce, školy či obchodů.

V této oblasti se úspory hledají nejobtížněji, ale není to nemožné. Klíčové je opravdu odlišit to, co je vážně nezbytné, a co už spadá do druhé kategorie. To může být někdy oříšek hlavně v oblasti nákladů na dopravu nebo při nákupech zboží.

Na osobní potřeby maximálně 30 %

Všechny další výdaje, které nejsou vyloženě nezbytné, ale jsou důležité pro váš pohodlný a příjemný život, by měly tvořit maximálně 30 % všech vašich výdajů za měsíc. Patří sem nejširší škála věcí od účtů za telefon a internet, přes návštěvy kaváren a restaurací, rodinné výlety a dovolené až po členství v různých klubech nebo výdaje za sport a kulturu.

Tato oblast bývá většinou nejvíce problematická, ale zároveň se v ní dá v případě potřeby výdaje nejjednodušeji seškrtat. „Jen k sobě musíte být upřímní a všechny výdaje zde poctivě hlídat a zaznamenávat,“ vysvětluje David Rusňák.

Úspory a investice – 20 % výdajů

Minimálně 20 % vašich výdajů směřujte k budování finanční rezervy. Započítat si zde můžete také splátky hypotéky a půjček, pojištění a především spoření a investování. Veškeré tyto výdaje jsou nezbytné pro zajištění vaší budoucnosti. Proto byste je měly mít naplněny ihned po povinných výdajích z první kategorie, ale ještě před tím, než začnete utrácet za věci z kategorie druhé.

Optimální okamžitá rezerva představuje zhruba tři vaše měsíční platy. Další peníze navíc pak dává smysl spíš investovat než čistě jen spořit. S inventurou a plánováním této kategorie výdajů vám nejlépe poradí zkušení odborníci.

Zde si ale dejte pozor, ať nenaletíte nějakému investičnímu letadlu nebo jinému rizikovému podniku. Kontaktuje třeba odborníky ze společnosti DRFG, tam vám opravdu fundovaně poradí, kolik a kam bude přesně pro vás nejlepší investovat.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *