KnedlikKnedlíky nejsou sice jídlo, které by bylo právě v největším souladu se zásadami zdravé výživy, nicméně jsou pokrmy, ke kterým neodmyslitelně patří.  Vepřovou se zelím by těžko doplnila i sebelépe uvařená rýže, ke guláši se sice hodí těstoviny i chleba, ale s knedlíkem přeci jen chutná nejlépe a taková vánoční svíčková bez knedlíků – tak ta by zahnala snad i Ježíška se sáněmi naloženými dárky.

Knedlíky nemusí být noční můrou!
Pro řadu těch, kdo doma třímají v rukou vařečku, jsou však knedlíky, zejména ty kynuté, noční můrou. Tvrdě razí názor, že nejsnazší je koupit je hotové a ti odvážnější je připravují ze směsi v pytlíku. Klasický houskový knedlík sice připomíná nadýchaného beránka, ale lidé se ho bojí jako čert kříže. Není však proč se bát. Příprava je totiž daleko jednodušší, než by se mohlo zdát. Stačí k tomu málo: polohrubá mouka, droždí, mléko, vejce, špetka soli a trocha odhodlání.

Nadýchané kynuté houskové knedlíky
½ kg polohrubé mouky
špetka soli
1 droždí
1 vejce + 1 žloutek
1 houska nakrájená na malé kostičky
Hrneček 250 ml: ½ mléko + ½ vlažná voda

Při zpracovávání těsta myslete třeba na šéfa, který vás štve
Veškeré ingredience je třeba zpracovat v těsto, které se nebude chytat na plochu. Není třeba se trápit s vařečkou a bojovat s těstem zpracovávaným v nádobě. To je práce pro zdatné hospodyňky a ty, co mají svaly jak Pepek námořník. Veškeré ingredience lze snadno na hrubo smíchat v nádobě, vyklopit na pomoučenou kuchyňskou linku a tam ho dlaněmi zpracovávat tak dlouho, dokud nebude krásně hladké. A netrvá to ani dlouho. Pokud by vám to nešlo od ruky, vzpomeňte si na někoho, na koho máte pořádný vztek. Třeba na šéfa – vždyť ten chlap vás zase vzal na hůl a nedal vám prémie! Půjde to samo a knedlíky budou přímo pohádkové!

Nejlepší kráječ jsou obyčejné nitě
Zpracované těsto nechejte kynout pod utěrkou na teplém místě asi ¾ hodiny. Potom vytvarujte 2 – 4 knedlíky, uložte je „k odpočinku“, dejte vařit mírně osolenou vodu, a když se začne vařit, vložte knedlíky a vařte cca 20 minut. Po vyndání je nejlepší pokrájet je nití a vězte, že to není opravdu žádná věda. Abyste se přesvědčili, že jsou opravdu vařené, je dobré je rozkrojit uprostřed a pak teprve postupovat směrem od sebe. Snažte se plátky dělat asi 1,5 cm široké. Knedlíky dávejte do mísy a pěkně je rozmístěte, aby zůstaly nadýchané.

Nač si dát pozor a jak napravit nedostatky?
Aby pod zpracovávaným těstem byl dostatečný poprašek mouky bránící přichytávání těsta na pracovní desku a také na to, že po vyndání knedlíků z vařící vody je třeba je buď okamžitě začít krájet, nebo napřed ještě propíchnout na několika místech vidličkou, aby se nesrazily. A co když je vyndáte, rozkrojíte a zjistíte, že prostě ještě nejsou hotové? Žádnou paniku. Hoďte je ještě jednou na chvíli do vody. Sice budete muset oželet dva plátky, které tvoří řez, protože značně ve vodě osliznou, ale stačí je pak odkrojit a máte knedlíky jako od babičky.

Vedle kynutých houskových knedlíků existují i další druhy. Kynuté knedlíky s burizony (postup je totožný jako u houskových knedlíků, jen housku nahradí burizony. No, proti gustu žádný dyšputát, ale houska je prostě houska anebo také houska je prostě klasika), karlovarské, tvarohové, bramborové … právě ty se těší velké oblibě. Jak na ně?

Bramborové knedlíky „snadnorychleskorosamo“
Bramborové knedlíky se prý musí připravovat z den starých vařených brambor. Ovšem – kdo jeden den ví, že druhý den zatouží po knedlíku z brambor? Kdepak, není to podmínka a můžete tomu věřit, je to vyzkoušené. Jde to i z čerstvě vařených brambor. A recept na brknedle „snadnorychleskorosamo? Tady je:
Uvařit brambory a nechat je pořádně vychladnout. Potom je na drobno rozstrouhat, přidat sůl, hrst dětské krupičky, cca 4 hrsti hrubé mouky. Vše smíchat způsobem, který se dá nazvat jako „propadávání“. Potom přidat jedno celé vajíčko a „uhňácat“ těsto. Rozdělit na čtyři díly, uválet čtyři krásné válečky. Mezi tím si dát vařit vodu – syrové knedlíky nerady odpočívají a kdybyste je nechali, tak se samou leností rozpliznou… válečky naházet do vařící osolené vody a vařit cca 20 minut. A jak je nakrájet? Stejně, jako ty houskové – nití. A pokud by byly nedovařené, platí pro ně úplně to samé, jako pro jejich nadýchané kolegy.

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *