Jaké benefity nabízí esenciální oleje?

Esenciální oleje nám mohou přinést celou řadu benefitů. Co vlastně přesně jsou a jak se používají?

Co jsou esenciální oleje

Esenciální oleje jsou čistě přírodními složkami, které se získávají z různých rostlin, mezi nejoblíbenější patří třeba eukalyptus nebo jasmín. Někdy se můžete setkat i s termínem éterické oleje nebo se jim jednoduše říká také silice. K jejich vytvoření se používají rostliny i dřeviny, a to jejich různé části v podobě listů, květů i kořenů.

V každém oleji najdeme i několik tisíc složek, výchozí surovinou může být pouze jedna rostlina, ale také jejich směs. Takovýto koncentrát je pak daleko silnější než samotná sušená bylina. Jedná se o velmi komplexní problematiku a porozumět složení olejů není úplně snadné. Jak se tedy orientovat při nákupu?

Jak poznat kvalitní esenciální olej

Výroba esenciálních olejů zahrnuje několik odlišných postupů v podobě destilace, extrakce pomocí rozpouštědel, enfleurage nebo lisování, které se týká především citrusů.

Někteří výrobci k přírodním složkám přidávají ty syntetické, což ale výsledný produkt znehodnocuje a uměle vyrobený olej nikdy ten přírodní nahradit nedokáže. Laik však něco podobného nemá šanci na pohled poznat, pro analýzu se využívají specifické postupy jako například plynová chromatografie.

Pro výslednou kvalitu oleje proto, pozor, není příliš určující barva ani jeho vůně. Podobně diskutabilním faktorem je cena, přestože samozřejmě platí, že příliš levným produktům bude lépe se vyhnout.

Setkat se můžete s tím, že někteří prodejci oleje rozlišují do specifických kategorií právě na základě jejich jakosti, a to na vonné oleje, komerční esenciální oleje a esenciální oleje nejvyšší kvality.

Nejspolehlivějším vodítkem však stále zůstávají analytické certifikáty a další dokumenty, které podrobněji specifikují původ daného produktu. Po nich byste měli vždy pátrat například na webových stránkách, seriózní producenti se se svými certifikovanými výrobky rádi pochlubí.

Na tuzemském trhu patří k tomu nejkvalitnějšímu esenciální oleje Saloos. Ty nesou označení CPK bio. To je možné najít výhradně na výrobcích, které obsahují pouze čisté přírodní suroviny a biosuroviny.

K čemu lze esenciální oleje využít

Použití esenciálních olejů je poměrně široké. Svoje uplatnění mohou najít při aromaterapii, v koupelích při masáži. Mají však také příznivé účinky na naše zdraví a dokáží nám pomoci od řady zdravotních potíží, mírní například bolesti hlavy. Mohou se využívat stejně tak i v rámci prevence.

V adekvátně nízké koncentraci se jedná o vhodný prostředek i pro malé děti. Oleje bychom každopádně i pro dospělé osoby měli vždy ředit. Vzhledem k výše charakterizovanému složení, jež je pro běžného spotřebitele poměrně komplikované, se obecně taktéž doporučuje neužívat je vnitřně.

Chcete vyzkoušet blahodárné účinky éterických olejů? Pak navštivte stránku www.poznani-knihy.cz, kde mají nejen oleje ale i další příslušenství pro dosažení co nejlepšího výsledku, včetně literatury.Zanechat odpověď

Autorská práva © 2018 Spokojená rodina · Všechna práva vyhrazena · Navrhl Theme Junkie
Běží na WordPress